Plastid ja penoplast

Kõige keskkonnakahjulikum plast on PVC ehk polüvinüülkloriid, millest tehakse nii pehmeid kui ka kõvu esemeid: toidukiled, torud, mahutid, ehitusmaterjalid, elektrijuhtmete isolatsioon, osa vihmamantleid, vakstuid, tapeete, põrandakatteid, jne. Põledes eraldab PVC-plast väga mürgiseid kloori sisaldavaid ühendeid dioksiine, mille kaduvväikesed kogused õhus võivad soodustada vähi teket nii inimesel kui teistel organismidel. Sellepärast tuleks PVC-plastist tooteid vältida ning töödelda neid ainult selleks kohaldatud tehastes.
Mitte mingil juhul ei tohi põletada PVC- plasti ja polüstüroolplastikust (PS) esemeid nagu jogurtitopsid, osa ühekordselt kasutatavaid nõusid jms. Tavalised kilekotid on enamasti polüetüleenist (plastidest kõige vähem mürgine). Ent kotid sisaldavad mitmesuguseid lisandeid ja värve, seepärast pole nendegi põletamine kodukoldes kõige parem lahendus. Plastid ei lagune looduses. Plasti põletamine saastab õhku, vett ja mulda mürgiste ainetega – need aga ohustavad meie tervist ning saastavad loodust. Kui tahad elada keskkonnateadlikult, siis väldi või tarbi võimalikult vähe plastist tooteid ja pakendeid. Eelista loodusesõbralikumat materjali (paber, looduslik riie, korduvkasutusega klaaspudel, puit jne.).

Tasuta võetakse vastu ainult allpool näidatud markeeringuga plastijäätmeid.

Plastic-recyc-01.svg Plastic-recyc-02.svg Plastic-recyc-03.svg Plastic-recyc-04.svgPlastic-recyc-05.svg Plastic-recyc-06.svg Plastic-recyc-07.svg